På Rådhustorget i Lviv står några märkliga, röda pelare. När man studerar dem närmare upptäcker man att det är ett bibliotek. Med hjälp av din “bar code”-läsare kan man ladda ner och låna litterära klassiker och det är öppet för vem som helst att låna. Ett bra sätt att få litteraturskeptiker att i alla fall försöka. Projektet är inte en del av bokmässan utan har stått på torget sedan augusti.
-

Mariya Matios gör storslam på bokmässan
Publicerad:
Läsningstid: 2 minuterEfter att ha stångats med boktörstande litteraturnördar på årets bokmäsa kan jag bara konstatera att det är roligt att Piramidas Mariya Matios sopar mattan med sina manliga kollegor. Kön till deras utställningsmonter var helt klart längst.
Ett annat glädjeämne är bokförlaget Kroks svenska engagemang. Deras senaste bidrag till att översätta svensk litteratur är Eyvind Johnsons novellsamling “En än gång, kapten!”
Och som om av en händelse satt Juriy Andrukhovych uppsatt på pedestal.
-

En dansk stämma på bokmässan
Publicerad:
Läsningstid: < 1 minutDen karismatiske danske spoken word-artisten och poeten Claus Ankersen hade igår en uppläsning på bokmässan i Lviv. På det lilla kaféet fördes ett samtal kring bland annat dansk poesi av idag, protestaktioner mot gentrifieringen av stadsrummet samt poesins politiska styrka. Publiken som kommit tycktes särskilt njuta av när Ankersen läste sina danska dikter. Samtalet handlade också om dikten “ALTID – din gamle røver” som idag finns att beskåda på Enghave plads i Köpenhamn.
I samtalet deltog också översättaren Lev Hrytsyuk samt tolken Sofiya Volkovetska.
Kvällen avslutades på italienska gården där Lvivs borgmästare bjöd bokmässans deltagare på fest.
-

Bokmässan i Lviv 2013
Publicerad:
Läsningstid: 2 minuterÅrets stora bokhändelse i Ukraina har inletts i Lviv. Bokmässan, som faktiskt är Ukrainas största, har i år polskt tema. Nästa år ryktats det att det kan bli svenskt tema. Och i år är det därför rekordmånga svenskar på plats. Tidskriften 00-tal är här för att förbereda ett special nummer om ukrainsk litteratur samt Lina Ekdahl, som besökte studenter som läser svenska på Ivan Franko universitetet. Nedan ser ni bilder från Linas besök på universitetet samt invigningsfesten på Hotell Dnister.


















