Man förknippar väl sommaren mest med blommor, bad, solsveda, släktmiddagar, grillkvällar och säkert mer därtill, men sådant är ju ofta individuellt, eller släktbetonat, så jag låter en längre förteckning bero. Det är förvisso också så att sommaren på många sätt och vis också är på hjul. Nej, nu tänker jag varken på bilsemester eller husbilar, utan på alla dessa fagra cyklar som under vintern fört ett vemodigt liv, undangömda i något mörkt och dystert förråd, men under sommaren dammas av för att kunna användas som transportmedel till och från stranden. Dessa sommarcyklar är dessvärre ofta illa skötta och därtill ibland klädda både med rost och spindelväv. De tyckts dock ha en tjänstvillig läggning, så de låter sig trampas på trots att de skulle behöva en rejäl uppfräschning för att kunna sägas vara i god vigör.
Nåväl, idag var det dock inte en cykel som av detta slag som fångade min uppmärksamhet, utan en flakmoppe. Elegant stod den i Vikens hamn och blickade ut mot sundet. Måhända drömde den om att företa sig en längre resa. Till Domsten, kanske, för det var ditåt den blickade. Flakmoppen i fråga var av märket Crescent och den gröna färgen säger tydligen att den har tillverkats någon gång mellan 1974-1986. Den ser ju ganska oglamorös ut, men skenet bedrar, ty när de säljs landar slutsumman ofta på runt 30 lakan.
Lite längre bort stod en annan Crescent, men detta var en stilig orange herrcykel och bördig från 1970-talet skulle jag tro. Trots att denna cykel är stilig tycks man bara behöva punga ut med någon hundralapp om man vill glida runt på en sådan. Med andra ord kostar den inte skjortan, eller för att använda det danska uttrycket “koste det hvide ud af øjnene”.
Det tordes väl känt för alla och envar att Crescent är ett svenskt företag, och att det i begynnelsen grundades i USA. Allt började när en viss August Lindblad importerade några cyklar till Sverige från USA år 1890. Det blev tydligen succé, ty snart började han importera fler cyklar från samma företag, som sedemera bildade företaget Velociped AB August Lindblad som snart skulle bli Sveriges kanske mest omtyckta cykel- och också mopedföretag. Och kanske är så än idag.